tennisabstract.com beta

Search above or try Sorana Cirstea, Pauline Parmentier, Roberto Bautista Agut, Rafael Nadal, Ernests Gulbis, Mona Barthel.

ATP Calendar | WTA Calendar
New! ATP Event History Pages

The Match Charting Project
Help improve the state of tennis analytics by charting pro matches. See the hundreds of detailed match reports already compiled.

Link player names to TennisAbstract.com with the linkifier.

Find Head-to-Head Record:

vs.

Reports

ATP Stats Leaderboard: And they say tennis has an analytics problem.

ATP H2H Matrix: Head-to-head records of the ATP top 15.
ATP Rankings reports: Age groups | Countries | Lefties
ATP Rankings: All 2000+ players with at least one ranking point.
ATP Player Consistency: Who has surprised us the most, and the most often.
The Best ATP Players Who Haven't won titles, reached main draws, and more.
 
WTA H2H Matrix: The best against the best in the women's game.
WTA Rankings reports: Age groups | Countries | Lefties
WTA Rankings and year-end rankings from 1984 to 2012.
The Best WTA Players Who Haven't won titles, reached main draws, and more.

Current Tournaments


US Open
Men's Singles Forecast
Women's Singles Forecast
 
US Open records for men's main draw players
US Open records for women's main draw players
 
US Open event history, records, and leaderboards (ATP only)
 
WTA Suzhou
Results and Forecasts                                                                                
Favorite: Jana Cepelova, 19.5%
 
Q1: (3)Shu Ying Hsieh (TPE) vs Bye ()
Q1: (4)Ai Wen Zhu (CHN) vs Bye ()
Q1: Bye () vs (WC)Yi Yuan
Q1: Bye () vs (WC)Yuan Xin (CHN)
 
R1: (1)Jana Cepelova (SVK) vs Emily Webley Smith (GBR)
R1: Eri Hozumi (JPN) vs Nadiya Kichenok (UKR)
R1: (WC)Zhaoxuan Yang (CHN) vs (WC)Yixuan Li (CHN)
R1: Nigina Abduraimova (UZB) vs (8)Saisai Zheng (CHN)
R1: (4)Anna Lena Friedsam (GER) vs Yuan Xin (CHN)
R1: Melinda Czink (HUN) vs Petra Martic (CRO) [1-1]
R1: Ling Zhang (HKG) vs Sofia Shapatava (GEO)
R1: Lin Zhu (CHN) vs (7)Kateryna Kozlova (UKR)
R1: (6)Cagla Buyukakcay (TUR) vs Lyudmyla Kichenok (UKR) [2-1]
R1: Misa Eguchi (JPN) vs Arina Rodionova (RUS) [1-0]
R1: Shu Ying Hsieh (TPE) vs Risa Ozaki (JPN)
R1: Chin Wei Chan (TPE) vs (3)Luksika Kumkhum (THA)
R1: (5)Ksenia Pervak (KAZ) vs Ying Ying Duan (CHN)
R1: Yafan Wang (CHN) vs (WC)Fangzhou Liu (CHN)
R1: Yi Yuan vs Magda Linette (POL)
R1: Ai Wen Zhu (CHN) vs (2)Patricia Mayr Achleitner (AUT)

 
St Remy de Provence Challenger
Results and Forecasts                                                                                
 
Q1: (WC)Boris Vermet (FRA) vs (WC)Valentin Nourrissat (FRA)
Q1: (WC)Vincent Dhoir vs (WC)Nino Portales
Q1: Dorian Descloix (FRA) vs Hugo Grenier (FRA)
Q1: (WC)Enzo Machizaud (FRA) vs (WC)Guillaume Cappeau
Q1: Melik Feler (FRA) vs Bar Tzuf Botzer (ISR)
Q1: (WC)Louis Villard (FRA) vs (WC)Tony Bourcet (FRA)
Q1: Sergei Bubka (UKR) vs (8)Maxime Tchoutakian (FRA)
Q1: (WC)Thomas Duche (FRA) vs Julien Belair (CAN)
Q1: (WC)Enguerran Tringali (FRA) vs (WC)Alexandre Buchner (FRA)
Q1: Antso Rakotondramanga (MAD) vs (7)Sergey Betov (BLR)

 
Como Challenger
Results and Forecasts                                                                                
Favorite: Viktor Troicki, 91.7%
 
F: (Q)Viktor Troicki (SRB) vs Louk Sorensen (IRL)

 
Medellin Challenger
Results and Forecasts                                                                                
 
Q1: Marcelo Demoliner (BRA) vs Steffen Zornosa (COL)
Q1: Tomas Builes (COL) vs (WC)Jose Fernando Carvajal Torres (COL)
Q1: Oscar Torres (COL) vs (7)Dennis Novikov (USA)
Q1: Juan Montes (ARG) vs Cesar Ramirez (MEX)
Q1: (WC)Kevin Kim (USA) vs Eduardo Dischinger (BRA)
Q1: Roberto Maytin (VEN) vs (6)Marcelo Arevalo (ESA)
Q1: Pedro Bernardi (BRA) vs Catalin Ionut Gard (ROU)
Q1: Mateo Andres Ruiz Naranjo (COL) vs (WC)Tomas Roldan (COL)
Q1: (WC)Jorge Enrique Gonzalez Aramburu (MEX) vs (5)Luis David Martinez (VEN)
Q1: Sergio Galdos (PER) vs Alex Llompart (PUR)
Q1: Felipe Mantilla (COL) vs Eduardo Russi (BRA)
Q1: Dean Obrien (RSA) vs (8)Facundo Mena (ARG)

 
Shanghai Challenger
Results and Forecasts                                                                                
Favorite: Somdev Devvarman, 18.2%
 
Q1: Long Chen (CHN) vs Xi Qi (CHN)
Q1: Yecong He (CHN) vs (WC)Xiao Gong (CHN)
Q1: (WC)Zihao Xia (CHN) vs (6)Yusuke Watanuki (JPN)
 
Q2: (1)Sanam Singh (IND) vs Congsup Congcar (THA)
Q2: Aoxiong Wang (CHN) vs (7)Christopher Rungkat (INA)
Q2: (2)Jaime Pulgar Garcia (ESP) vs Jui Chen Hung (TPE)
Q2: (WC)Aoran Wang (CHN) vs (5)Yuichi Ito (JPN)
Q2: (3)Zhe Li (CHN) vs Punn Bodhidatta (THA)
Q2: (4)Kento Takeuchi (JPN) vs Sasi Kumar Mukund (IND)
 
R1: (1)Go Soeda (JPN) vs Jason Jung (USA) [1-0]
R1: Liang Chi Huang (TPE) vs Yasutaka Uchiyama (JPN) [0-1]
R1: Jordan Thompson (AUS) vs (q)
R1: (WC)Wei Qiang Zheng (CHN) vs (8)Thomas Fabbiano (ITA)
R1: (4)James Duckworth (AUS) vs Elias Ymer (SWE)
R1: Yoshihito Nishioka (JPN) vs (WC)Chuhan Wang (CHN)
R1: Hyeon Chung (KOR) vs Danai Udomchoke (THA)
R1: (PR)John Millman (AUS) vs (6)Ze Zhang (CHN) [0-1]
R1: (5)Luca Vanni (ITA) vs (PR)Jose Rubin Statham (NZL) [0-1]
R1: Yuuya Kibi (JPN) vs (q)
R1: Tsung Hua Yang (TPE) vs Kyle Edmund (GBR)
R1: Ti Chen (TPE) vs (3)Yuki Bhambri (IND)
R1: (7)Di Wu (CHN) vs Toshihide Matsui (JPN) [1-1]
R1: (WC)Yan Bai (CHN) vs (WC)Su Hao Zhong (CHN)
R1: Takuto Niki (JPN) vs (q)
R1: (2)Somdev Devvarman (IND) vs (q)

 
Brasov Challenger
Results and Forecasts                                                                                
 
Q1: (1)Nikola Cacic (SRB) vs (WC)Alex Piposi (ROU)
Q1: Ciprian Alexandru Porumb (ROU) vs Giulio Torroni (ITA)
Q1: (WC)Patrick Grigoriu (ROU) vs (WC)Bogdan Ionut Apostol (ROU)
Q1: Charalampos Kapogiannis (GRE) vs (8)Roman Jebavy (CZE)
Q1: (2)Ricardo Rodriguez (VEN) vs Ilie Aurelian Giurgiu (ROU)
Q1: Teodor Dacian Craciun (ROU) vs Andrei Cociasu (ROU)
Q1: Gleb Alekseenko (UKR) vs Dragos Constantin Ignat (ROU)
Q1: Mircea Alexandru Jecan (ROU) vs (7)Claudio Fortuna (ITA)
Q1: (3)Guillaume Rufin (FRA) vs Alexandru Daniel Carpen (ROU)
Q1: Filippo Leonardi (ITA) vs (WC)Sebastien Mentha
Q1: (WC)Calin Manda (ROU) vs Nikola Ciric (SRB)
Q1: Tudor Sulea (ROU) vs (6)Maximilian Neuchrist (AUT)
Q1: (4)Thiago Monteiro (BRA) vs Razvan Sabau (ROU)
Q1: Luca George Tatomir (ROU) vs Daniele Giorgini (ITA)
Q1: (WC)Andrei Patrui (ROU) vs Dragos Cristian Mirtea (ROU)
Q1: Teodor Nicolae Marin (ROU) vs (5)Miki Jankovic (SRB)

 
Bangkok Challenger
Results and Forecasts                                                                                                                     
Champion: Hyeon Chung 

Genova Challenger
Results and Forecasts                                                                                
 
Q1: (1)Jozef Kovalik (SVK) vs (WC)Emanuele Ceppellini
Q1: Walter Trusendi (ITA) vs (WC)Matteo Siccardi
Q1: Marcos Giraldi Requena (ESP) vs Pietro Licciardi (ITA)
Q1: Andrea Basso (ITA) vs (6)Boris Pashanski (SRB)
Q1: (2)Jurgen Zopp (EST) vs Adelchi Virgili (ITA)
Q1: (WC)Alessandro Ceppellini (ITA) vs Omar Giacalone (ITA)
Q1: Michael Linzer (AUT) vs (WC)Tommaso Sanna (ITA)
Q1: Alessandro Bega (ITA) vs (7)Markus Eriksson (SWE)
Q1: (3)Gianluca Naso (ITA) vs Alessandro Petrone (ITA)
Q1: (WC)Paolo Dagnino (ITA) vs Isak Arvidsson (SWE)
Q1: (PR)Igor Zelenay (SVK) vs Dino Marcan (CRO)
Q1: Franco Skugor (CRO) vs (8)Romain Arneodo (FRA)
Q1: (4)Benjamin Balleret (MON) vs (WC)Jacopo Stefanini (ITA)
Q1: Mauricio Alvarez Guzman (CHI) vs Michal Schmid (CZE)
Q1: Viktor Galovic (ITA) vs Sami Reinwein (GER)
Q1: Pietro Fanucci (ITA) vs (5)Patrik Rosenholm (SWE)

 
Alphen aan den Rijn Challenger
Results and Forecasts                                                                                
 
Q1: (1)Maxime Teixeira (FRA) vs (WC)Niels Lootsma (NED)
Q1: Wesley Koolhof (NED) vs David Pel (NED)
Q1: Lukas Ruepke (GER) vs Nico Matic (GER)
Q1: (WC)Paul Monteban (NED) vs (8)Mats Moraing (GER)
Q1: (2)Juan Lizariturry (ESP) vs Matthias Wunner (GER)
Q1: Colin Van Beem (NED) vs (WC)Tim Van Terheijden (NED)
Q1: (WC)Jasper Van Der Zwan (NED) vs Bobbie De Goeijen (NED)
Q1: Karim Hossam (EGY) vs (7)Henrik Sillanpaa (FIN)
Q1: (3)Constant Lestienne (FRA) vs Tinotenda Chanakira (ZIM)
Q1: Peter Goldsteiner (AUT) vs Romano Frantzen (NED)
Q1: Stephan Fransen (NED) vs (WC)Alexander Mannapov (GER)
Q1: Robert Constantinovici (ROU) vs (6)Moritz Baumann (GER)
Q1: (4)Micke Kontinen (FIN) vs Sander Arends (NED)
Q1: Moos Sporken (NED) vs (WC)Lennert Van Der Linden (NED)
Q1: Sebastiaan Bonapart (NED) vs (WC)Matwe Middelkoop (NED)
Q1: Lennart Zynga (GER) vs (5)Philip Davydenko (RUS)

 
Player Schedules
2014-09-15:Metz *
2014-09-22:Kuala Lumpur